تله شکست چیست؟ (چرا هرکاری می کنم موفق نمی شوم؟!)

یکی از عواملی که مانع و سد راه موفقیت افراد می شود وجود تله شکست یا همان طرحواره شکست است. طرحواره، باور عمیق و ریشه داری است که مجموعه ای از رفتارها و افکار و احساسات را شامل می شود. برای مطالعه بیشتر به مقاله  https://moghise.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d8%a7%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b4%da%a9%d9%84-%d9%85%db%8c-%da%af%db%8c%d8%b1%d9%86/    مراجعه کنید.

طرحواره شکست یا تله شکست باعث می شود فرد موفقیت و پیروزی را از خود دور ببیند. خود را نسبت به هم سن و سالهای خود شکست خورده می بیند. به دلیل اینکه خود را  لایق موفقیت نمی بیند و اصلا باور ندارد که می تواند موفق شود، تلاش هایش را با اهمالکاری و تعلل در انجام کارها زایل می کند.

این افراد کارهایشان را تا مراحل پایانی آن انجام می دهند، اما درست زمانی که باید آن را تمام کنند و به نتیجه برسانند، ناآگاهانه باعث خراب شدن آن می شوند. به عنوان مثال فرد ممکن است مقاله ای برای یکی از مجلات معتبر بنویسد، پذیرش بگیرد، اما درست زمانی که باید آن را در موعد مقرر ارسال کند، چون در ویرایش آن تعلل کرده است، در زمان مورد نیاز نمی تواند مقاله را ارسال کند و بدین صورت موفقیتش نقش بر آب می شود.

یا فردی را تصور کنید که برای مصاحبه شغلی در یک شرکت معتبر دعوت به کار می شود ولی خودش را دیر به جلسه می رساند و یا با آمادگی کمی در جلسه حاضر می شود.

این افراد ناآگاهانه خودشان را از موفقیت دور می کنند. زمانی که بوی موفقیت به مشامشان می خورد، با تعلل، اهمالکاری، درست انجام ندادن کارها، بدبینی، نا امیدی و حتی گاهی با بیماری های نابهنگام، آن موقعیت را تبدیل به شکست می کنند.

این مطلب را هم بخوانید  تله بازداری هیجانی (چرا جلوی ابراز احساسات خود را می گیریم؟)

سوالی که اینجا مطرح است اینست که: چرا این افراد با دست خودشان همه چیز را خراب می کنند؟!

 

چطور می شود که فردی از موفقیت فرار کند؟!

هیچ انسانی از موفق شدن بدش نمی آید. هیچ فردی را نمی بینید که بگوید من دوست ندارم در شغلم موفق شوم و یا ثروتمند شوم. قطعا همه ما دوست داریم در زندگی به اهداف مان برسیم. اما چیزی که زندگی ما را به پیش می برد، باورهای ماست. ما با باورهای خود دست به انتخاب می زنیم ولی به افکاری که خودآگاه هستند. بلکه دستاوردهای ما در زندگی حاصل انتخاب های ما با باورهای ناخودآگاه مان است. باورهایی که در کودکی پی ریزی شده اند.

کسانی که تله شکست دارند، به سه علت باور غلطی نسبت به موفقیت در آنها شکل گرفته است؛

۱٫ترس از موفقیت

این افراد در کودکی نسبت به موفقیت بدبین شده اند. گاهی اوقات خانواده ها پیام های زیرکانه ای مبنی بر اینکه “اگر موفق شود دیگر او را دوست نخواهند داشت” به کودک ارسال می کنند؛ چرا که می ترسند اگر فرزندشان موفق شود از آنها دور می شود.

گاهی نیز جامعه پیام ها و افکاری در مورد بدبودن ثروت و موفقیت القا می کند. رسانه ها نیز محتوای را به نمایش می گذارند که ثروت و موفقیت ما را از خداوند دور خواهد کرد؛ چرا که به عنوان مثال شخصیت اصلی فیلم با ثروت زندگی اش تباه شده و یا فقط از طریق نادرست و خلاف می شود ثروتمند شد.

به همین شکل، ترس از موفقیت در افراد ریشه می دواند.

 

۲٫ترس از شکست

حقیقتی وجود دارد که برای رسیدن به موفقیت در هر حرفه و شغلی، شما باید چندین راه را بروید تا راه درست را بیابید. و البته که تمام راه هایی که رفته اید به شما چیزهایی را یاد می دهند که برای طی کردن مسیر اصلی به دانستن آن نیازمندید.

این مطلب را هم بخوانید  طرحواره های ناکارآمد چگونه شکل می گیرند؟!

اما خیلی از افراد پا در راه اهداف شان می گذارند و با اولین شکست، از ادامه دادن نا امید می شوند. و این افراد دیکر از شکست خوردن می ترسند زیرا که مشکلات هیجانی زیادی را بعد از آن تجربه کرده اند؛ مسخره شده اند، احساس حقارت کرده اند و برای اینکه دیگر این مسائل را تجربه نکنند، هیچ وقت حاضر نیستند راه بعدی را امتحان کنند و یا دوباره پا در همان مسیر بگذارند.

 

۳٫احساس بی ارزشی

وقتی شما احساس ارزشمندی درونی داشته باشید، خود را لایق موفقیت و رسیدن به اهداف و ثروت می بینید.

برخی افراد به دلیل اینکه عزت نفس پایینی دارند و خود را لایق موقعیت های خوب نمی بینند، هیچ گاه شروع به قدم گذاشتن در مسیر اهداف خود هم نمی کنند. حتی برخی افراد به ذهنشان خطور نمی کند که هدفی را در زندگی دنبال کنند؛ چرا که این اهداف را دست نیافتنی می بینند و خودشان را در این حد و اندازه نمی بینند که به موفقیت و ثروت برسند.

 

و اما راه حل چیست؟!

 

تنها راه تغییر زندگی، تغییر باورهایمان است.

برای رهایی از تله شکست باید باورهای ناخودآگاهی که در کودکی شکل گرفته است را بشناسید و تغییرشان دهید.

همچنین باورهای خود را نسبت به چگونه موفق شدن و تحمل تجربه های رنج آور اما سودمند نیز تغییر دهند.

نوشته:مهدیه مقیسه

 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *